Budowa domu – w jakim stanie odebrać dom?

Data dodania: 30.08.2016


Polacy coraz chętniej korzystają z usług deweloperów, którzy zajmują się kompleksowo procesem budowy domu. Stając przed dylematem – budować systemem gospodarczym, czyli na własną rękę, czy we współpracy z deweloperem, rodzi się coraz więcej wątpliwości odnośnie tego, w jakim stanie najlepiej jest odebrać nieruchomość.

Stan surowy zamknięty

Pierwszym etapem, w którym można zacząć myśleć o drodze ku końcowi inwestycji jest faza, która określana jest jako stan surowy zamknięty. Żeby mówić o tym stanie dom musi być już wybudowany wraz z dachem, jednak nie rozpoczęły się w nim prace wykończeniowe. Oznacza to, ze budynek ma wzniesione ściany nośne, strop, kominy, schody wewnętrzne (żelbetowe), a także pokrycie dachu. W odróżnieniu od stanu otwartego, tutaj mamy już zamontowane okna, drzwi oraz postawione ścianki działowe.

W przypadku zakupu projektów gotowych najczęściej można się spotkać właśnie z przewidywaną kwotą wymaganą do doprowadzenia domu do tego stanu, jako wyznacznika dla wymagań finansowych inwestorów. Jest to o tyle reprezentatywna kwota, że pokazuje jednoznacznie jaki będzie koszt budowy konstrukcji zgodnie z założeniami technicznymi określonymi na etapie projektowania domów bez wnikania w kwestie wykończenia wnętrza i aranżacji.

Inwestuj nad morzem

Stan deweloperski

Z pojęciem stanu deweloperskiego naturalnie najczęściej spotykamy się w przypadku ofert deweloperów budowlanych. Co spotkamy w domu w stanie deweloperskim? Inwestor powinien zobaczyć już rozprowadzone instalacje (między innymi wodno-kanalizacyjną, elektryczną, ogrzewania), a także wykonane wylewki tynku czy parapety zewnętrzne.

Domy w stanie deweloperskim są w zasadzie przygotowane na przeprowadzenie w nich ostatecznych prac wykończeniowych, dlatego są tak chętnie wybierane przez inwestorów (zobacz: projektowanie domów).

Stan pod klucz

Kolejnym etapem jest wykończenie pod klucz, czyli doprowadzenie do takiego stanu, że nieruchomość jest gotowa, aby się do niej wprowadzić. W praktyce oznacza to, że wykonane jest wykończenie podłóg i ścian, zamontowane są elementy tak zwanego białego montażu, czyli sanitaria, a także schody samonośne – jeżeli na takie zdecydował się inwestor.

Całoroczne wakacje w apartamentach nad morzem

Brak regulacji prawnych

Warto też pamiętać o tym, że polskie przepisy prawa budowlanego nie regulują żadnego z wyżej wymienionych pojęć. Są to terminy powszechnie używane, jednak zakres prac dla poszczególnej fazy wykończenia będzie się różnił w zależności od konkretnego wykonawcy czy dewelopera. Należy dokładnie zapoznać się z umową, w której powinny być dokładnie określone prace wykonane w ramach danego standardu wykończenia.

Dobre inwestycje nad morzem

Sprzedaż domów w Kołobrzegu