Gotowy projekt – kiedy wybrać i jakie adaptacje wprowadzić?

Data dodania: 30.08.2016


Wybór projektu domu czasami zajmuje przyszłym inwestorom tyle czasu, ile sama budowa. Nie ma się czemu dziwić, skoro od wyboru odpowiedniego projektu zaczyna się udana przygoda z posiadaniem własnego domu. Funkcjonalne i piękne wnętrza można stworzyć tylko na bazie odpowiedniego projektu architektonicznego. Wybierając projekt gotowy trudno znaleźć taką propozycję, która w pełni będzie spełniała wymagania inwestora – dlatego właśnie warto pomyśleć o adaptacji projektu.

Projekty katalogowe

Typowe koncepcje architektoniczne, czyli tak zwane katalogowe projekty domów są opracowywane przez pracownie architektoniczne. Celem takich projektów jest oczywiście dotarcie do jak największej ilości klientów, więc są one tworzone pod jak najbardziej standardowe i uniwersalne warunki czy oczekiwania. Im bardziej skomplikowany teren pod budowę lub nietypowe oczekiwania inwestora, tym trudniej będzie znaleźć odpowiadający projekt z katalogu. To wtedy najczęściej przyszli właściciele zlecają projektowanie domów na indywidualne zamówienie.

Inwestor, który decyduje się na zakup takiego projektu otrzymuje całą, kompleksową dokumentację. Oprócz części architektonicznej (w tym rzuty kondygnacji czy przekroje budynku) są to także część konstrukcyjna (w której znajdują się między innymi obliczenia konstrukcyjne i techniczne) oraz instalacyjna (czyli plany rozmieszczenia instalacji wraz z zalecanymi rozwiązaniami technicznymi).

Standardowo projekty gotowe wymagają adaptacji pod konkretne warunki zabudowy związane ze specyfiką działki budowlanej, więc tak czy inaczej współpraca z architektem będzie niezbędna – czy zajmie się on projektowaniem domu czy tylko adaptacją.

projektowanie domow Szczecin

Projektowanie domów, źródło: StudioAG 

Jakie zmiany można łatwo wprowadzić

Kupując gotowy projekt katalogowy najczęściej pracownia dołącza do niego również pisemną zgodę autora na wprowadzenie określonych modyfikacji. Jest ona niezbędna do nanoszenia zmian, ponieważ w wymiarze prawa taki projekt jest traktowany jako dzieło chronione prawami autorskimi.

Najczęściej zmiany te dotyczą takich elementów, które nie wpływają na techniczne parametry budynku lub w takim stopniu, aby nie zmienić tych parametrów, głównie jeśli chodzi o wytrzymałość materiałów budowlanych czy stopień termoizolacji budynku. Wszelkie modyfikacje muszą być jednak wprowadzone przez osoby posiadające odpowiednie uprawnienia do projektowania domów. W większości przypadków zgoda autora nie będzie wymagana w przypadku modyfikacji ścianek działowych, zmiany materiałów wykończenia czy elementów instalacji (tutaj konieczne są wcześniej wspomniane szczególne uprawnienia).

Fado Szczecin Wypożyczalnia

Poważniejsze modyfikacje projektu

Jeśli adaptacje wykraczają poza zakres zmian przewidzianych w dokumentacji, niezbędne będzie uzyskanie zgody autora na wprowadzenie takich modyfikacji. W skład takich zmian na pewno będą wchodzić przekształcenia balkonów lub werand czy zmiany w zakresie połaci dachowej i elewacji, które będą miały wpływ na parametry techniczne projektowanego domu.

Jak urządzić nadmorski apartament?