Jak wybrać dobrego architekta do współpracy?

Data dodania: 20.03.2017


Architekci zaliczani są do grupy zawodów zaufania publicznego – nic dziwnego, biorąc pod uwagę fakt, że w praktyce kształtują to, w jaki sposób wygląda nasze otoczenie, domy i centra miast. Współpraca z projektantami przestrzeni czeka każdego, kto marzy o realizacji własnej inwestycji budowlanej. Ale jak wybrać dobrego architekta, na co zwrócić uwagę?

Podstawy – prawo do wykonywania zawodu

Droga do pracy w zawodzie architekta nie należy do najłatwiejszych, ale jest to związane ze specyfiką takiej pracy i ogromnej odpowiedzialności, jaka spoczywa na specjalistach w tej branży. Jeśli mamy na oku konkretnego architekta, przed ostateczną decyzją o podjęciu współpracy warto zweryfikować czy spełnia on wszystkie wymagania, jakie obowiązują w naszym kraju, aby zgodnie z prawem sprawować tę funkcję.

Można to łatwo zrobić za pomocą strony internetowej Izby Architektów RP – jest to oficjalna struktura samorządu zawodowego. Przynależność architekta do okręgowej IARP jest jednym z warunków wykonywania tego zawodu. Wystarczy w wyszukiwarce na oficjalnej stronie izby wpisać konkretne nazwisko i sprawdzić, czy dana osoba jest uprawniona do pracy.

Znaleźć wspólny język

Współpraca z architektem to często długie konsultacje, rozmowy na temat możliwości zmian w danym projekcie, dlatego tak ważne jest, aby nawiązać z potencjalnym partnerem dobre relacje. Inwestor z pewnością sam będzie wiedział, czy osoba, z którą rozmawia w pełni rozumie jego potrzeby i wizję – jeśli nie, prawdopodobnie trudno będzie osiągnąć kompromis i efekt końcowy inwestycji znacznie będzie odbiegał od naszych wyobrażeń.

Poznać dotychczasowe projekty

Każda renomowana pracownia architektoniczna może się już pochwalić ukończonymi projektami. Warto zapoznać się z portfolio takiej firmy, zobaczyć jak prezentowały się dane koncepcje na papierze, czy zostały zrealizowane, a może pracownia jest laureatem prestiżowych nagród w swojej branży? To wszystko może nas albo utwierdzić w przekonaniu, że znaleźliśmy właściwego specjalistę, albo uratować przed podjęciem niewłaściwej decyzji. Jeśli inwestor ma w planach budowę nowoczesnego domu, a dany architekt specjalizuje się w budownictwie tradycyjnym, lepiej poszukać innej pracowni.

 

Sprawdzić opinie poprzednich klientów

W końcu można sięgnąć po opinie osób, które mają już za sobą współpracę z daną firmą. Najbardziej wiarygodne są oczywiście recenzje wyrażane nieanonimowo oraz referencje dużych klientów biznesowych. Do opinii niepodpisanych imieniem i nazwiskiem trzeba podejść z nieco większą ostrożnością – może to być zwykły spam lub działania nieuczciwej konkurencji.


Polecamy usługi: Studio AG, architekt Warszawaprojekty budowlane, inspektor nadzoru inwestorskiego, prace przygotowawcze.

Inwestowanie pieniędzy w apartamenty nad morzem

Apartamenty z widokiem na morze