Ogrzewanie podłogowe – czy warto?

Data dodania: 19.12.2016


Właściciele ogrzewania podłogowego wiedzą, jak miło jest wyjść bosą stopą spod prysznica na ciepłe kafelki lub po powrocie do domu zdjąć buty i, spacerując po pomieszczeniu, ogrzewać sobie nogi. Ogrzewanie podłogowe ma wiele oczywistych zalet, ale także kilka, na pierwszy rzut oka niewidocznych, wad. Czy warto inwestować w projektowanie domów z ogrzewaniem podłogowym?

Posiadanie ogrzewania podłogowego to niewątpliwy komfort, szczególnie, gdy posiadamy dzieci, które uwielbiają chodzić na boso. Bardzo często od zaziębienia stóp wykluwa się przeziębienie, które niekiedy może przeistoczyć się w poważniejszą chorobę. Ogrzewanie podłogowe jest korzystne dla naszego zdrowia, jest niewidoczne oraz bardzo efektywne. Rozwiązaniem szczególnie energooszczędnym jest ogrzewanie wodne, które długo się nagrzewa, ale także przez długi czas kumuluje ciepło. Niestety nie jest to rzecz łatwa w montażu, a koszt jej wykonania jest wysoki. Ponadto ten rodzaj ogrzewania wymaga podjęcia decyzji jeszcze kiedy trwa projektowanie domów. W gotowym budynku umieścić taką instalację jest niezwykle trudno – lub jest to nawet niemożliwe.

Każdy architekt powinien ostrzec inwestora, że ogrzewanie podłogowe to przedsięwzięcie ryzykowne. Jeśli wystąpi jakaś usterka, trzeba zrywać podłogę, by dostać się do uszkodzonego miejsca. Jest to szczególnie kłopotliwe, jeśli użytkujemy wodne ogrzewanie podłogowe. Woda, która wydostaje się z przeciekających rur, może dokonać dużych zniszczeń, o których przez długi czas nie będziemy mieć pojęcia. Są jednak fachowcy, którzy precyzyjnie diagnozują nieszczelne miejsca i potrafią szybko je naprawić, zrywając tylko mały fragment podłogi. Lecz tak naprawdę, jeśli wybierzemy dobrą ekipę wykonawczą, takie sytuacje nie powinny w ogóle mieć miejsca.

Pracownie architektoniczne nie polecają ogrzewania podłogowego alergikom– szczególnie elektrycznego. Powoduje ono szybsze gromadzenie się kurzu, dlatego wrażliwi na niego ludzie powinni poprzestać na tradycyjnym ogrzewaniu. Wyjątek mogą stanowić duże pomieszczenia lub łazienki, jednak w żadnym wypadku nie należy ogrzewania elektrycznego stosować w sypialniach lub korytarzach.

Winter Polska

Jeśli wahamy się, który rodzaj ogrzewania zainstalować, warto poznać wady i zalety każdego z rozwiązań. Architekt podkreśla, że bardziej energooszczędne jest wodne ogrzewanie, a także długo trzyma ciepło. Natomiast może wyrządzić więcej szkód, jeśli nastąpi jakaś nieszczelność. Ogrzewanie elektryczne jest tańsze i łatwiejsze w montażu, lecz droższe w utrzymaniu. Ponadto taka podłoga bardzo się kurzy i wymaga częstego czyszczenia.

Jeśli chcemy, by w naszym domu powstało ogrzewanie podłogowe, musimy się upewnić, że pracownia architektoniczna pracuje nad tym od początku. Jeżeli wspomnimy o tym w środku tworzenia projektu, architekt będzie miał więcej pracy, a wykonanie całości znacznie się przedłuży. Ogrzewanie podłogowe to bardzo przydatna instalacja w domu, jednak najczęściej stosowana jest nie jako główne źródło ciepła, a element wspomagający. Dzięki temu możemy używać go tylko w określonym, wybranym przez nas czasie.

Apartament nad morzem w Kołobrzegu