Opinia techniczna budynku

Data dodania: 06.06.2017


Dokumentacja budowlana każdego budynku musi składać się z dokładnie określonych dokumentów. Jednak co mamy zrobić w sytuacji, w której nie jesteśmy pewni, co dokładnie powinno się w niej znaleźć? Wyjaśniamy, czy opinia techniczna budynku jest dokumentem obowiązkowym.

Na samym początku warto wyraźnie zaznaczyć, że wykonywaniem jakichkolwiek oświadczeń architektonicznych zajmują się rzeczoznawcy budowlani. Są to osoby posiadające odpowiednie uprawienia budowlane, tytuł rzeczoznawcy budowlanego w zakresie projektowania oraz wykonawstwa. Tylko specjalista wykona profesjonalnie powierzone mu zadanie. Jednak aby mieć pewność wykonania rzetelnej dokumentacji musimy podjąć współpracę z firmą, która ma doświadczenie w tej dziedzinie. Przykładowo Studio AG oferuje wykonanie koncepcji architektonicznych, ekspertyz budowlanych, a także przygotowanie wniosków, które pomogą nam uzyskać warunki zabudowy oraz złączy dla danej inwestycji. Dodatkowo ustalają również stan prawny danej nieruchomości oraz jej przydatności do konkretnej inwestycji. Jednak czy sporządzenie opinii technicznej jest tak samo obowiązkowe jak przygotowanie wniosków oraz ustalenie stanu prawnego nieruchomości?

Opinia techniczna jest oceną stanu budynku. Wystawiana jest na podstawie oględzin, wstępnej dokumentacji projektowej. Zawarte są w niej takie informacje jak ocena rozwiązań, zjawisk zachodzących w procesie projektowania, realizacji, a także użytkowania obiektów budowlanych. Opinia techniczna może także obejmować ocenę konkretnych elementów konstrukcyjnych, poszczególnych elementów ogólnobudowlanych, ocenę rozwiązań technologicznych, materiałowych, a także nakładów finansowych, które są związane z realizacją poszczególnych elementów budynków lub realizacją całego przedsięwzięcia inwestycyjnego. Opinia techniczna jest zwykle wydawana przez wykwalifikowanego specjalistę na podstawie obejrzenia całego obiektu oraz dodatkowo po ewentualnym przejrzeniu dostępnej dokumentacji.

Opinia techniczna jest dokumentem obowiązkowym i musi zostać sporządzony przez rozpoczęciem prac projektowych. Przykładowo, opinię techniczną należy utworzyć gdy planujemy modernizację budynku lub zauważymy znaczące, wpływające na ogólny stan techniczny nieruchomości anomalie w konstrukcji budynku.

Poradnik dla kupujących apartament nad morzem

Przemyślany zakup apartamentu