Projekt domu – jak wygląda dom energooszczędny

Data dodania: 30.08.2016


Każdy z nas chciałby płacić jak najniższe rachunki za prąd czy ogrzewanie. Można na co dzień praktykować różnego rodzaju sztuczki i wypracowywać nawyki, które z czasem przełożą się na spadek kosztów użytkowania domu. Jednak pierwszym krokiem ku takim oszczędnościom powinien być odpowiedni projekt i budowa konstrukcji, która w przyszłości będzie się przekładać na widoczne i odczuwalne różnice w kosztach użytkowania domu.

Nowocześni architekci

Przede wszystkim rozważając budowę domu energooszczędnego trzeba poważnie podejść do kwestii wyboru stadia projektowego, z którym będziemy współpracować na dalszych etapach tego procesu. Projektowanie domów nowoczesnych i zarazem energooszczędnych warto powierzyć architektom, którzy specjalizują się w tego typu konstrukcjach.

Czy warto ryzykować jakość budowanego domu tylko po to, aby zaoszczędzić relatywnie niewielkie kwoty pieniędzy? Często modernizacje budynków, które nie zostały wykonane lub zaprojektowane z należytą starannością pochłaniają o wiele większy budżet, niż gdyby d razu postawić na najwyższą jakość projektu i realizacji inwestycji.

Piętrowa konstrukcja i zwarta bryła

Dlaczego domy wielokondygnacyjne są bardziej energooszczędne niż konstrukcje parterowe? To dość proste – żeby uzyskać jak największe oszczędności energetyczne należy możliwie ograniczyć utraty ciepła. W budynkach energia termiczna „ucieka” w miejscach takich jak ściany, okna, drzwi czy dach, a więc przez przegrody zewnętrzne konstrukcji. Dlatego projektowanie domów o korzystnych parametrach energetycznych zakłada wybór konstrukcji piętrowej lub z poddaszem użytkowym.

Podstawą przy projektowaniu domów, które w założeniu mają być energooszczędne jest dążenie do budowy domu o zwartej bryle. Im mniejszy stosunek przegród zewnętrzny do kubatury budynku, tym lepsze parametry oszczędności energetycznej.

dom-nowczesny-energooszczedny

Prosta bryła budynku zapobiega utratom ciepła z wewnątrz

Wykorzystanie warunków terenu

Chociaż samo projektowanie domów ma ogromne znaczenie przy dążeniu do budowy domu energooszczędnego, to ogromnym błędem byłoby pominięcie warunków terenowych działki budowlanej. Projektowanie domów to jedno, ale odpowiednie wpisanie budynku w teren, z wykorzystaniem usytuowania względem stron świata czy indywidualnych warunków działki również jest niezwykle istotne i przynosi wymierne rezultaty.

Wysokiej jakości materiały budowlane

Nawet najlepszy projekt domu energooszczędnego nie będzie spełniał swojej roli, jeżeli do jego budowy zostaną wykorzystane niskiej jakości materiały budowlane. Niestety dzieje się tak, kiedy inwestor szuka oszczędności w procesie realizacji inwestycji. Jednak wybór gorszych materiałów to najgorsza droga, bo w efekcie i tak może nas kosztować o wiele więcej niż kupno wytrzymałych materiałów o odpowiednich parametrach izolacyjnych.

Czy warto inwestować w apartament nad morzem?

Wyposażenie energooszczędne

W końcu nie można zapomnieć o wyposażeniu domu – jeśli chcemy osiągnąć jak największe oszczędności warto pomyśleć o zakupie sprzętów domowego użytku, które posiadają najwyższe klasy energetyczne. Domy projektowane jako energooszczędne powinny być wyposażone zarówno w dobrej jakości urządzenia AGD, RTV, jak i systemy oświetlenia i akcesoria sanitarne, takie jak baterie umywalkowe czy spłuczki minimalizujące zużycie wody.

Wakacyjny wynajem apartamentów


Zobacz też:

AG

StudioAGprojektowanie domów i obiektów przemysłowych

Apartament nad Bałtykiem