Projektowanie domów z poddaszem

Data dodania: 21.10.2016


Gdy rodzina się powiększa, dotychczasowa powierzchnia domu może okazać się niewystarczająca. W takiej sytuacji możliwe są trzy rozwiązania: próba pomieszczenia się na obecnej przestrzeni, zmiana lokum na większe albo – wyrzucenie rupieci ze strychu i kreatywna aranżacja poddasza. Projektowanie domu rodzinnego powinno zawsze zakładać podobny scenariusz – nigdy nie wiadomo, kiedy pojawi się kolejny członek rodziny.

Aby urządzić poddasze z pomysłem, trzeba wykazać się nie lada cierpliwością i pomysłowością. Jednak taki wysiłek z reguły się opłaca, ponieważ pomieszczenia na poddaszach posiadają swój specyficzny, kameralny klimat. Są najcichszym miejscem w całym domu, dlatego idealnie nadają się do zaadaptowania jako sypialnie. Odpowiednio podkreślone, poddasze może okazać się jednym z najprzyjemniejszych miejsc w domu. Dobry architekt powinien to przewidzieć i w fazie projektowania domu zaproponować wybudowanie strychu z możliwością przerobienia go na funkcjonalne poddasze.

Adaptację poddasza możemy oddać w ręce architekta albo zaplanować ją według własnej koncepcji. Wszystko zależy od dobrego pomysłu i możliwości, jakie dają skosy. Przyjmuje się, że wysokość skosu odpowiednia do komfortowego użytkowania powinna wynosić ok. 1,9 m. Niższe powierzchnie można wykorzystać na umiejscowienie półek i szafek. Jednak przestrzeń łącząca podłogę z sufitem niestety jest zupełnie niefunkcjonalna – żaden mebel tam się nie zmieści, a nawet jeśli, to dostęp do niego będzie utrudniony. Takie miejsca warto zabudować ściankami, co wizualnie będzie się prezentować znacznie ciekawiej, a dodatkowo pomoże zaoszczędzić energię. Brak konieczności ogrzewania przestrzeni, której i tak się nie używa, w skali roku może znacząco wpłynąć na zawartość portfela.

Apartamenty w Kołobrzegu

G2 TEAM

Poddasza, oprócz skosów, często charakteryzują się widocznymi elementami więźby dachowej. Architekci przekonują, że są to doskonały materiał urozmaicający wnętrze. Belki można odpowiednio wyeksponować, odnowić lub nawet pomalować na ciekawy kolor, wspaniale służą również jako pomoce do zawieszania dekoracji. Ciekawym pomysłem jest też zawieszenie na nich hamaka.

Aby powiększyć niewielką przestrzeń poddasza, architekci zalecają malowanie ścian na jasne kolory, można także zawiesić kilka luster, by optycznie poszerzyć pokój. Okna powinny być zasłonięte szczelnymi, jasnymi roletami, które będą latem zapobiegały nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczenia. Można także rozważyć opcję wbudowania dodatkowego okna połaciowego. Znany problem dużego ochłodzenia poddasza podczas zimy i ogromnych upałów w trakcie sezonu wakacyjnego też można rozwiązać – należy wykonać dodatkową izolację dachu. Jest to kosztowna operacja, jednak inwestycja po jakimś czasie bez wątpienia się zwróci.

Projektowanie domów z możliwością aranżacji poddasza to najlepszy pomysł dla rodzin, które spodziewają się w przyszłości kolejnych członków. Powierzchnię użytkową powiększa się wtedy, gdy powstaje konieczność, natomiast pierwotny rozkład budynku nie wymaga ingerencji. Przy odpowiedniej rozbudowie, dociepleniu i zamieszczaniu instalacji na pewno pomoże sprawdzony architekt, np. Studio AG ze Szczecina. Natomiast aranżację i dekoracje można zrobić samodzielnie. Tak wykonane wnętrza najbardziej cieszą oko właściciela i sprawiają najwięcej satysfakcji.

Deweloper sprzedaż apartamentów w Kołobrzegu

Brykieciarki