Wybieramy schody wewnętrzne do domu

Data dodania: 22.11.2016


Budowa domów piętrowych oraz z użytkowym poddaszem cieszy się w Polsce niesłabnącym zainteresowaniem. Trudno się temu dziwić – takie domy nie wymagają dużej działki budowlanej, są łatwe w utrzymaniu, jeśli chodzi o koszty eksploatacji, a także wygodę użytkowania. Obowiązkowym elementem wnętrza w domu dwukondygnacyjnym są schody, które łączą parter i piętro. Dziś wybieramy schody wewnętrzne do domu.

Schody betonowe czy drewniane?

Jeszcze podczas prac nad projektem domu warto zastanowić się nad czym jaki typ schodów ma stanąć we wnętrzu. Zasadniczo do wyboru są schody na beton lub samonośne. Te pierwsze muszą być uwzględnione w projekcie architektonicznym, ponieważ elementy ich konstrukcji stanowią elementarną część budynku. Z kolei schody samonośne, najczęściej drewniane, montowane są dopiero w końcowych fazach wykończenia domu.

Kształt schodów

To jaki kształt przyjmą schody w naszym domu jest przede wszystkim uzależnione od indywidualnych warunków we wnętrzu. Jeśli dysponujemy dużą ilością miejsca na montaż schodów warto pomyśleć nad konstrukcją prostą ze spocznikiem. W wyjątkowo małych wnętrzach najczęściej specjaliści polecają wybór schodów krętych lub zabiegowych. W ich przypadku zamiast podestu w miejscu zmiany kierunku schodów pojawiają się stopnie o zmiennej szerokości, zwężające się od wewnętrznej strony. Z kolei

Jakie drewno na schody

W ofercie firm, które zajmują się produkcją schodów można przebierać w wielu wariantach materiału, z jakiego zostanie wykonana konstrukcja. Podstawą są gatunki drzew znane z rodzimych lasów, a więc między innymi dąb, buk, sosna czy jesion. Ale coraz większą popularnością w aranżacji wnętrz cieszy się także drewno egzotyczne – i produkcja schodów nie jest tu wyjątkiem.

Wybierając konkretny gatunek drewna najlepiej kierować się przede wszystkim jego właściwościami, w tym głównie odpornością na upływ lat i zniszczenia. Dopiero zawężając dostępne możliwości do pod względem praktycznym można zająć się kwestiami wizualnymi.

Domy Kołobrzeg

Gotowe czy na wymiar?

Pozostaje jeszcze pytanie, które zadaje sobie wiele osób poszukujących schodów idealnych do swojego domu –schody na zamówienie czy gotowe? Taki dylemat pojawia się w momencie, w którym właściciel nieruchomości orientuje się, że koszt takich schodów może wahać się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Jednak zdecydowanie nie warto oszczędzać na schodach – te gotowe, na przykład ze sklepów budowlanych nie dorównają jakości konstrukcjom produkowanym na wymiar.


Polecamy usługi architektów: Studio AGprojektowanie domów, budynków przemysłowych, aranżacja wnętrz komercyjnych

Apartament nad morzem czy w górach

audi a6 4g tuning