Zadaszenie tarasu – jakie wybrać?

Data dodania: 21.10.2016


Gdy na dworze panuje lato, każdy właściciel domku jednorodzinnego chciałby wyjść na swój taras i odpoczywać na świeżym powietrzu. Projektowanie domów z zadaszonym tarasem wymaga jednak większej uwagi, niż mogłoby się to zdawać. Nie każdy materiał pasuje do wystroju ogrodu czy elewacji budynku. W tej kwestii najlepiej poradzić się doświadczonego architekta, np. Studio AG ze Szczecina. Można również samemu zgłębić temat i rozważyć wszystkie za i przeciw każdego z rozwiązań.

Najbardziej uniwersalną formą zadaszenia jest konstrukcja z płyt poliwęglanowych. Płyty bezbarwne mogą naśladować szkło, dzięki czemu pasują do każdego stylu. Przepuszczają dużą ilość promieni słonecznych, co powoduje, że pomieszczenie przylegające do tarasu może korzystać z naturalnego oświetlenia. Z drugiej strony oznacza to, że taras nie będzie jednak w pełni zacieniony. Dodatkowo płyty poliwęglanowe odznaczają się niewielką odpornością na promieniowanie UV.

Bardzo popularnym zadaszeniem tarasu jest zastosowanie markizy – jest składana, dzięki czemu w upalne dni da cień, ale w razie potrzeby może też zniknąć. Jej wadą jest to, że nie należy rozkładać jej podczas deszczu – dlatego nie ochroni przed zmoknięciem siedzących pod nią ludzi, ani tym bardziej mebli ogrodowych. Dodatkowo wizualnie nie jest zbytnio efektowna i kojarzy się ze sklepowymi wiatami.

Drewniane zadaszenie tworzy przytulny klimat i w każdym wydaniu wspaniale się prezentuje. Może bezpośrednio łączyć się z roślinnością, co rozmyje nieco granicę pomiędzy tarasem a ogrodem. Taką konstrukcje można wykorzystać również jako podstawę do zadaszenia naturalnego. Gdy u jej podstaw zasadzi się rośliny pnące, po jakimś czasie powstanie piękny, zielony dach. Do takiego rozwiązania doskonałe będą glicynie, milin albo bluszcz.

Innym sposobem jest zastosowanie rozkładanego zadaszenia w formie żagla. Można go rozpiąć pomiędzy elementami dachu a drzewami albo specjalnymi słupami. Najczęściej ma kształt trójkąta albo kwadratu. Jest nieprzemakalny i odporny na działanie wiatru, dlatego można go wykorzystywać w każdych warunkach atmosferycznych – a w razie konieczności po prostu zwinąć.

Rodzajów zadaszenia tarasu jest wiele – można zastosować rozwiązanie stałe, uwzględnione w projekcie budynku i omówione z architektem, albo kupić gotowy, składany produkt. Pierwszy sposób jest bardziej efektowny, natomiast drugi jest bardziej praktyczny. Która technika jest lepsza – wybór należy do samego właściciela tarasu.

Sprzedaż apartamentów w Kołobrzegu

Autofolierung NRW